• O škole

Zástupkyňa pre primárne vzdelávanie: PaedDr. Katarína Zentková

Zástupkyňa pre nižšie sekundárne vzdávanie: Ing. Terézia Hrebeňárová

Počet žiakov: 675

Charakteristika školy: Základná škola sv. Cyrila a Metoda v Košiciach je plne organizovaná cirkevná škola s vyučovacím jazykom slovenským. Existuje od roku 1990.

Vzdelávací systém školy sa odvíja od vzdelávacích plánov cirkevných škôl odsúhlasených Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Výchovný systém školy je založený na kresťanských hodnotách, živote podľa evanjelia, preventívnom systéme dona Bosca. Veľkú pozornosť venujeme výchove k láske a čistote, výchove k manželstvu a rodičovstvu. Nad kvalitou duchovného rastu držia záštitu duchovní otcovia z farnosti sv. Gorazda a spoločníkov na Terase.

Vyučovanie prebieha podľa novovytvoreného Školského vzdelávacieho programu "Učíme sa pre život".

ZŠ dosahuje výborné výsledky:

• v celoštátnom testovaní deviatakov "Testovanie 9" každoročne sú výsledky minimálne o 10% lepšie ako celoslovenský priemer
            • 80% až 90% absolventov našej školy pokračuje v štúdiu na gymnáziu
            • v testovaní PISA nad priemer OECD
            • v celoslovenských športových súťažiach /orientačný beh/
            • prvé miesta v celoslovenských kolách prírodovedných a  technických olympiád
            • v celoslovenských recitačných a výtvarných súťažiach
            • najvyššie ocenenie časopisu Ratolesť v celomestskej súťaži školských a triednych časopisov „O skleného motýľa“
            • v realizácii projektov podporovaných Erasmusplus, Európskym sociálnym fondom (OP Vzdelávanie), Comenius, nadáciami Renovabis, Orange konto a iné

Na vyučovací proces je k dispozícií množstvo nových didaktických pomôcokjazykové laboratórium, učebne výpočtovej techniky, novovytvorená multifunkčná učebňa prírodovedných predmetov s moderným vybavením, zmodernizovaná školská kuchynka a 2 telocvične.
            K dispozícii sú školská knižnica pre deti a mládež a školská jedáleň.

Vyučovací proces školy je zameraný na:
            • profiláciu školy určenú novým školským vzdelávacím programom
            • zvýšenie odborných a osobnostných kompetencií pedagógov školy
            • schopnosť učiteľov využívať moderné metódy a formy vzdelávania
             možnosť využívať moderné didaktické pomôcky
             uplatnenie princípu: “Neučiť každého všetko“  sebarealizáciu a zvýšenie záujmu žiakov o preberané učivo
             schopnosť žiakov pracovať v tíme (rozdelenie úloh, koordinácia úloh, schopnosť kooperácie)
             samostatnosť členov skupiny a ich individuálnu zodpovednosť
             rozvoj kreativity žiakov
            • prepojenie získavaných teoretických vedomostí s praxou
             prepojenie vedomostí získaných v jednotlivých predmetoch navzájom (medzipredmetové vzťahy)
             možnosť diferencovane pristupovať k skupinám žiakov s rôznymi potrebami (nadaným žiakom, žiakom so ŠVVP)
             odstránenie psychologických bariér vo vzťahoch žiak – trieda

Mimoškolská činnosť žiakov sa orientuje na prácu v krúžkoch a s dôrazom na výchovu, rozvoj talentov našich detí po všetkých stránkach.
            V bezprostrednej blízkosti školy sa nachádza Základná umelecká škola a Saleziánske stredisko dona Bosca Tri hôrky.