• Novinky

      • Šaliansky Maťko online aj prezenčne

      • Povesť je obľúbený literárny žáner a má aj svojich skalných fanúšikov medzi žiakmi 2. až 7. ročníka. V posledný januárový týždeň pred porotou ukázali svoje recitačné schopnosti 16 recitátori. A ako to dopadlo v jednotlivých kategóriách?

       1. kategória (2. - 3. ročník)

       Lenka Muravská, 3.C - 1. miesto

       Daniel Dvorčák , 3.B a Adam Pavlulik, 2.C - 2. miesto

       Viktória Huková, 2.A - 3. miesto

       2. kategória (4. - 5. ročník)

       Elena Figurová, 4.B - 1. miesto

       Damián Tverďák, 4.D - 2. miesto

       Barbora Gregová, 4.D a Marek Paralič, 4.C - 3. miesto

       3. kategória (6. - 7. ročník)

       Tereza Tverďáková, 6.A - 1. miesto

       Veronika Gburíková, 6.C a Júlia Verebová, 6.A  - 2. miesto

       Ida Jandošeková, 6.C a Nela Maticová, 6.A - 3. miesto

       Ďakujeme všetkým za účasť a prvým prajeme veľa úspechov aj v okresnom kole. 

      • Telesná výchova na ľade

      • Telocvičňu piataci a šiestaci na niekoľko hodín vymenili za ľadovú plochu a pod vedením pani učiteľky Sárossyovej, pána učiteľa Drimáka a pána kaplána Martina sa zdokonalili v korčuliarskych zručnostiach. Tí, ktorí nevedeli korčuľovať, už dnes môžu povedať, že to nie je až také ťažké. Niektoré pani učiteľky triedne tiež oprášili svoje korčule. Pobyt na čerstvom vzduchu si každý pochvaľoval. Nechýbala radosť a príjemné športové nadšenie. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa podieľali na organizácii super akcie.

      • Pódiové umiestnenie Ratolesti

      • Celoslovenská súťaž PRO SLAVIS 2021 ocenila školské a triedne časopisy nielen zo Slovenska, ale aj zo škôl v zahraničí, ktoré majú vyučovací jazyk slovenčinu. Porota vyberala zo 190 časopisov a naša Ratolesť získala 2. miesto v kategórii základných škôl. Redakčná rada sa veľmi teší a ďakuje všetkým svojim čitateľom za priazeň.

      • Deň bez technológií

      • Poznáte to. Ráno sa zobudíte, čeknete novinky na mobile a kvalitu spánku na smart hodinkách. Idete do školy, slúchadlá na ušiach a vypeckovaná hudba. V škole môžu byť pre vás nudné hodiny, tak radšej nekonečne scrollujete memečka alebo videá na TikToku. Prídete domov, kamoš vám pošle vypracované domáce na messenger a môžete tak do večera pozerať videjká na Youtube alebo "gejmiť" obľúbenú hru. A tak to ide zas.. a zas... A zas...

       Počkať, počkať, neuchádza nam týmto niečo?  Technológie majú život zľahčovať a nie nás oň oberať. Sú dobrý sluha, ale zlý pán.

       Preto tu máme pre vás výzvu.

       Zajtrajší deň - 26. január 2022 prežijeme všetci bez technológií.

       To znamená bez mobilov, tabletov, počítačov dataprojektorov či dokonca kalkulačiek. Už dnes večer si teda natiahnite budík, ale nie ten na mobile, aby ste sa do zajtrajšieho rána mohli prebudiť bez toho, aby prvou vecou, po ktorej siahnete, bol váš telefón. Ten v ideálnom prípade nechajte oddychovať doma. Ak ho nevyhnutne potrebujete, tak si ho nechajte vypnutý v skrinke počas celého vyučovania. Namiesto neho radšej zapnite seba a svoju kreativitu. Venujte sa druhým a objavujte čaro offline sveta. Aby ste vedeli, že to myslíme naozaj vážne, tak učiť sa budete iba prvé tri hodiny. Zvyšné hodiny si môžete doniesť spoločenské hry a premeniť svoje triedy na živé sociálne siete.

       A keď hovoríme, že bez technológií budeme všetci, myslíme tým naozaj všetkých. Výzva platí rovnako pre žiakov, ako aj pre učiteľov. Tí budú učiť spôsobom, ako sa učili žiaci pred vami po desiatky rokov. Môžem vám povedať, že učitelia si medzi sebou vraveli, že určite vydržia bez technológií viac ako žiaci. Dokážete prekonať ich očakávania? Ba čo viac. Dokážete prekonať sami seba?

       Zajtra budete mať príležitosť ukázať to. Tešíme sa na vás a na spoločný deň bez technológií.

      • Sme najlepšia cirkevná škola Slovenska

      • Netvrdíme to však sami. Každoročne zverejňuje rebríček škôl Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy. V tom najnovšom sme sa v celoslovenskom hodnotení umiestnili na skvelom 11. mieste, čo z nás robí jednotku spomedzi všetkých cirkevných základných škôl na Slovensku.

       Hodnotenie odráža dosiahnuté výsledky žiakov vo viacročnom časovom horizonte. Celkovo bolo v rebríčku hodnotených takmer 700 základných škôl. V rámci Košického kraja sme obsadili výsledné štvrté miesto. Zaujímavosťou je, že v košickom porovnaní sa pred nás dostali „až“ dve školy, ktoré v rebríčku obsadili prvé respektíve tretie miesto.

       Celý rebríček nájdete na www.ineko.sk. Chceli by sme sa Vám poďakovať za spoluprácu, modlitby a prejavenú dôveru. Spolu tvoríme najlepšiu cirkevnú základnú školu Slovenska.

      • Nástup do školy

      • Vianočné prázdniny nám končia a my sa opäť stretneme v škole v pondelok – 10. januára 2022.

       V tento deň bude požehnávanie tried a vyučovanie podľa rozvrhu.

       Odporúčame rodičom, aby pred nástupom do školy otestovali žiakov domácimi Ag testami a poslali triednym učiteľom na Edupage VYHLÁSENIE O BEZPRÍZNAKOVOSTI.

       Ďakujeme za porozumenie a tešíme sa na všetkých v škole.

      • Taštička prekvapení

      • Veríme, že urobíme radosť starkým v Domove dôchodcov pri Kostole Ducha Svätého v Košiciach taštičkou prekvapení. Pripravíme im darček, do ktorého im deviataci naukladajú rôzne potrebné vecičky. Pomôžeme všetci, veď pomáhať sa má a my pomáhame radi. A v čom spočíva naša konkrétna pomoc? Jedna sladkosť a 1€ každý za seba a dva vianočné pozdravy za triedu. Je to veľa? Tak akurát, aby sa niekto potešil.

      • Aké meno mu dáš?

      • Vydali sme sa na adventnú cestu, počas ktorej sa budeme snažiť nájsť meno pre očakávané Dieťa. Každý z nás má s Ježišom osobný vzťah. Preto mu môže dať aj meno, ktoré ten vzťah vyjadruje. V utorky a štvrtky sa cez školský rozhlas a prostredníctvom správ v EduPage pokúsime dať dlho čakanému Dieťaťu rôzne mená, ktoré označujú jeho špeciálne miesto v našich životoch.

      • Prednáška o histórii baníctva

      • Baníctvo patrilo k nosným odvetviam priemyslu v histórii Slovenska. Hoci v súčasnosti je na útlme, veľmi zaujímavá bola prednáška Bc. Stanislava Levendovského, odborníka na geológiu z Východoslovenského múzea v Košiciach, pre žiakov deviateho ročníka na našej škole. Prednáška: História baníctva vo Volovských vrchoch bola realizovaná v rámci projektu: Výskum a lokalizácia starých banských diel v Slovenskom rudohorí (Volovské vrchy). Žiaci si prišli na svoje aj prezentáciou spojenou s besedou o mineráloch Slovenska a unikátnych  svetových náleziskách.

      • Záložka do knihy spája školy

      • Počas celého mesiaca október žiaci vyrábali záložky pre svojich kamarátov zo Zemianskej Olče. Táto škola nám bola pridelená v rámci projektu Záložka do knihy spája školy. 12. ročník sa niesol v duchu témy Očarujúci svet knižných príbehov, rozprávok a básní. A tak rozprávkové bytosti ožívali počas hodín výtvarnej výchovy, ale aj hodín literatúry. Veríme, že záložky do knihy potešia všetkých, ku ktorým sa dostanú.

      • Detský čin roka

      • Opäť je to tu! Áno, už sme začali čítať príbehy našich rovesníkov. Čítajú piataci, ale aj siedmaci a možno do konca novembra prečítajú a zahlasujú za detský čin roka 2021 aj iné ročníky. Sú to naozaj silné príbehy, ktoré vykonali žiaci zo základných škôl na celom Slovensku. V tomto školskom roku hlasujeme vo ôsmich kategóriách a prečítame až štyridsať príbehov, ktoré sú veľmi dojímavé a zaslúžia si, aby o nich vedeli viacerí.

      • Misie u nás v škole

      • Na hodinách náboženstva na druhom stupni mali žiaci 22. októbra besedu s misionárkami zo spoločenstva CHRISTOFORUS, ktoré pôsobí pri Univerzitnom pastoračnom centre v Košiciach. Misionárky im predstavili svoju misijnú činnosť v Rumunsku. Ich víziou je osobným svedectvom – slovami i skutkami – sprostredkovať ľuďom stretnutie s Bohom. Aby aj v čase, keď s nimi nie sú, intenzívne prežívali Božiu lásku a sami sa stávali stále viac Jeho nástrojmi v službe lásky. Bolo to zaujímavé aj podnetné stretnutie. Misionárky im predstavili svoju misijnú činnosť v Rumunsku. Ich víziou je osobným svedectvom – slovami i skutkami – sprostredkovať ľuďom stretnutie s Bohom. Aby aj v čase, keď s nimi nie sú, intenzívne prežívali Božiu lásku a sami sa stávali stále viac Jeho nástrojmi v službe lásky. Bolo to zaujímavé aj podnetné stretnutie.

      • Podaj ďalej ponožky

      • Žiacka školská rada v októbri pripravila zbierku ponožiek pre ľudí bez domova. Do tejto výzvy sa mohli zapojiť všetci. Ako? Darovaním nových ponožiek ľubovoľnej farby a veľkosti. Žiaci oslovili aj svojich priateľov, aby tiež pomohli. Ponožky sa zbierali na vrátnici aj pred školskou kaplnkou.

        

       Naozaj sme boli empatickí a krásnou zbierkou pomôžeme tým, ktorí to potrebujú.