• O škole

Zástupkyňa pre primárne vzdelávanie: PaedDr. Katarína Zentková

Zástupkyňa pre nižšie sekundárne vzdávanie: Mgr. Ľubica Soľárová

Počet žiakov: 709

Charakteristika školy: Základná škola sv. Cyrila a Metoda v Košiciach je plneorganizovaná cirkevná škola s vyučovacím jazykom slovenským. Existuje od roku 1990.

Vzdelávací systém školy sa odvíja od vzdelávacích plánov cirkevných škôl odsúhlasených Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Výchovný systém školy je založený na kresťanských hodnotách, živote podľa evanjelia, preventívnom systéme dona Bosca. Veľkú pozornosť venujeme výchove k láske a čistote, výchove k manželstvu a rodičovstvu. Nad kvalitou duchovného rastu držia záštitu duchovní otcovia z Farnosti sv. Gorazda a spoločníkov na Terase.

Vyučovanie prebieha podľa novovytvoreného Školského vzdelávacieho programu „Učíme sa pre život“.

ZŠ dosahuje výborné výsledky:

• v hodnotení ZŠ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) – 1. miesto v SR
            • v celoštátnom testovaní deviatakov „Testovanie 9" - každoročne výrazne lepšie, ako je celoslovenský priemer
            • v medzinárodnom hodnotení PISA naša škola dosiahla lepšie výsledky, ako je priemer OECD
            • v celoslovenských kolách predmetových olympiád sme v školskom roku 2022/2023 získali 1. miesta: v olympiáde z anglického jazyka, 1. miesto v biblickej olympiáde a 1. miesto v Enter programiáde.
            • v celoslovenskom kole školského pohára SFZ - futbal žiačok ZŠ – 3. miesto.
            • v celoslovenských literárnych, matematických, speváckych, výtvarných, dejepisných, geografických a prírodovedných súťažiach
            • v predmetových súťažiach a olympiádach – popredné miesta v rámci Košíc a kraja.
            • 80% až 90% absolventov našej školy pokračuje v štúdiu na gymnáziách
            • v realizácii projektov
            • v spolupráci s rodičmi a vo vytváraní komunitného prostredia
            • v pomoci núdznym (OZ Maják, bezdomovci, SKCH, misijná činnosť, sestry vincentky)
            • v realizácii projektov podporovaných Erasmus+, Podpora pomáhajúcich profesií 3 a iné

Na vyučovací proces je k dispozícií množstvo nových didaktických pomôcok,učebne výpočtovej techniky, telocvičňa, cvičebňa, chemická učebňa, učebňa prírodovedných predmetov a kuchynka.
            K dispozícii sú školská knižnica pre deti a mládež, kaplnka a školská jedáleň.

Vyučovací proces školy je zameraný na:
            • profiláciu školy určenú novým školským vzdelávacím programom
            • zvýšenie odborných a osobnostných kompetencií pedagógov školy
            • schopnosť učiteľov využívať moderné metódy a formy vzdelávania
             možnosť využívať moderné didaktické pomôcky
             uplatnenie princípu: „Neučiť každého všetko

sebarealizáciu a zvýšenie záujmu žiakov o preberané učivo
             schopnosť žiakov pracovať v tíme (rozdelenie úloh, koordinácia úloh, schopnosť kooperácie)
             samostatnosť členov skupiny a ich individuálnu zodpovednosť
             rozvoj kreativity žiakov
            • prepojenie získavaných teoretických vedomostí s praxou
             prepojenie vedomostí získaných v jednotlivých predmetoch navzájom (medzipredmetové vzťahy)
             možnosť diferencovane pristupovať k skupinám žiakov s rôznymi potrebami (nadaným žiakom, žiakom so ŠVVP)
             odstránenie psychologických bariér vo vzťahoch žiak – trieda

Mimoškolská činnosť žiakov sa orientuje na prácu v krúžkoch a s dôrazom na výchovu, rozvoj talentov našich detí po všetkých stránkach.
            V bezprostrednej blízkosti školy sa nachádza Základná umelecká škola Bernolákova 26 a Saleziánske stredisko dona Bosca Tri hôrky.